2009-12-08
List okólny przełożonego generalnego
na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Z okazji tytularnej i patronalnej uroczystości przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów o. Jan Mikołaj Rokosz MIC skierował tradycyjnie list okólny do wszystkich współbraci. Ojciec generał stwierdza, iż Niepokalane Poczęcie Matki Bożej jest nieustanną pieśnią na cześć Bożego Miłosierdzia. To misterium jest szczególnie bliskie marianom w dniu, w którym zgromadzenie kończy Rok Jubileuszowy - dziękczynienia w 100. rocznicę odrodzenia i reformy zakonu.

W dalszych słowach listu generał zachęca współbraci do refleksji, by wpatrując się w Maryję Niepokalanie Poczęta, całkowicie oddaną Bogu, pytali samych siebie: "Komu naprawdę służymy? Dla kogo żyjemy? Czy możemy powiedzieć, że ośrodkiem i celem naszego życia oraz naszych dzieł jest Bóg i Jego chwała? Czy też pod pozorami życia oddanego Bogu szukamy własnej chwały i wygody, buntując się, kiedy przychodzi trudniejsze doświadczenie, upokorzenie czy niedowartościowanie?".

Wskazując na przykład odnowiciela mariańskiej wspólnoty bł. Jerzego Matulewicza, który - znany jako wszechstronny działacz - nade wszystko był człowiekiem modlitwy i kontemplacji, o. Rokosz nawołuje wszystkich marianów do wierności modlitwie, nazywając ją najważniejszą potrzebą w zgromadzeniu.

Generał marianów podzielił się także spostrzeżeniami dotyczącymi ubiegłorocznego konwentu generalnego, którego myślą przewodnią była refleksja nad osobą bł. Stanisława Papczyńskiego jako ojca i przewodnika na mariańskiej drodze. Wskazał m.in. na fakt, iż beatyfikacja mariańskiego zakonodawcy pozwoliła wielu jego synom duchowym pogłębić swoją tożsamość w odniesieniu do tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Wzbudziła ona także pragnienie odczytania na nowo jednego z charyzmatów Założyciela - modlitwy za zmarłych i wstawiennictwa za nimi. Ojcowie konwentualni - kierowani duchem dawnej tradycji marianów - opowiedzieli się za tym, "by przełożony generalny zwrócił się do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z prośbą o uzyskanie specjalnego przywileju, aby w jednym konkretnym dniu tygodnia wszyscy marianie, niezależnie od przypadających innych wspomnień obowiązkowych, mieli możliwość odmawiania całego Oficjum za zmarłych z Liturgii Godzin oraz sprawowania mszy św. według formularza za zmarłych, tak w klasztorach jak i w parafiach, tudzież innych ośrodkach duszpasterskich prowadzonych przez marianów".

W liście okólnym zawarta jest także informacja o powołaniu Komisji Przedkapitulnej, w kontekście zbliżającej się kapituły generalnej. Ma się ona zająć m.in. zaopiniowaniem przygotowanego przez Komisję Charyzmatu instrumentum laboris pod nazwą "Charyzmat Zgromadzenia Księży Marianów i jego aktualność we współczesnym świecie" oraz analizą Konstytucji i Dyrektorium w kontekście nowego odczytania charyzmatu po beatyfikacji Założyciela i obchodach 100. rocznicy odnowy i reformy Zgromadzenia.

Z treścią listu można zapoznać się w dziale Słowa Ojca Generała.

xkt
Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń