2009-01-25, Mariampol, Litwa
Inauguracja Roku Jubileuszowego na Litwie. Zjazd Stowarzyszenia bł. Jerzego Matulewicza

25 stycznia 2009 r. w Teatrze Dramatycznym w Mariampolu odbył się II Zjazd Stowarzyszenia bł. Jerzego Matulewicza pod hasłem "Wszystko możemy osiągnąć przez modlitwę" (bł. Jerzy, "De Oratione"). Na spotkanie przybyli członkowie Stowarzyszenia z różnych miast Litwy oraz z Puńska w Polsce. Wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mariampolu ks. Andrius Šidlauskas MIC i rozpoczął spotkanie modlitwą. Ks. Proboszcz złożył świadectwo o potędze modlitwy oraz o łaskach doznawanych za przyczyną bł. Jerzego.
Obecna na spotkaniu s. Viktoria, mówiąc o modlitwie i jej znaczeniu w życiu człowieka, zaprosiła do zastanowienia się, w jaki sposób człowiek ma się nawracać i wierzyć w Ewangelię. Opowiadała o bł. Jerzym Matulewiczu, jego przeżyciach, które znalazły odzwierciedlenie w listach pisanych do najbliższych osób (list z r. 1924 do F. Buczysa). Przypomniała także, że bł. Jerzy był człowiekiem żywej wiary, który oddał się Bogu cały sobą. Zachęciła na końcu, aby odważnie świadczyć o doznanych łaskach za wstawiennictwem Błogosławionego.
W zjeździe Stowarzyszenia bł. Jerzego Matulewicza uczestniczył ks. Jan Biletskyi MIC z Sewastopola (Ukraina ). Gość opowiedział o okolicznościach, które miały wpływ na wybór powołania, o ciężkiej i skomplikowanej drodze do kapłaństwa oraz o znaczeniu modlitwy wstawienniczej. KGB utrudniało mu wstąpienie do seminarium, dlatego ks. Jan musiał uczyć się w podziemnym seminarium we Lwowie, Rezekne i w Mariampolu. Święcenia kapłańskie przyjął na Litwie, w kościele w Rudaminie. Mówiąc na temat mocy modlitwy stwierdził, że Bóg leczył tych, za których się modlono. 63 osoby udało się odwieść od samobójstwa, pomógł ponad 3 tysiącom alkoholików i 92 narkomanom. Z czasem otrzymał pozwolenie do odprawiania egzorcyzmów. Dzieląc się swoimi przeżyciami i doświadczeniem, podkreślił, że bardzo ważna jest nie tylko modlitwa, ale też przygotowanie do niej. Warto modlić się wspólnie i poprosić Boga o przebaczenie sobie, swoim bliskim, nawet już zmarłym. Mamy przebaczać też sobie, gdyż czasem nie przebaczamy, nienawidzimy siebie, wtedy również przekraczamy przykazania. Mamy modlić się za swoich wrogów, przebaczać im i błogosławić ich. Na modlitwie mamy chwalić Boga, a potem wypowiadać swoje prośby. Ks. Jan zachęcał do modlitwy sercem, gdyż wtedy będziemy mogli zobaczyć Boże cuda w swoim życiu. Na końcu konferencji ks. Jan przeprowadził modlitwę wstawienniczą.
Następnie zebrani uczestniczyli we Mszy św. w bazylice, której przewodniczył ks. Proboszcz, kazanie wygłosił ks. Jan Biletskyi. Ks. kanonik Kęstutis Žemaitis w imieniu bp. Rimantasa Norvili przekazał zebranym słowo pozdrowienia. Ks. Andrius Šidlauskas MIC łącząc się z mariańskimi parafiami na całym świecie uroczyście ogłosił Rok Jubileuszowy dla miejscowej parafii i pielgrzymów, z zaproszeniem na następne uroczystościach 27 stycznia oraz odpustową oktawie w lipcu br. Następnie zgromadzono się na modlitwie przy grobie bł. Jerzego.
Po zakończeniu Mszy św. zjazd Stowarzyszenia był kontynuowany w Teatrze Dramatycznym, gdzie uczniowie ze szkoły średniej "Suduva" zaprezentowali przedstawienie "Jabłoń oliwkowa" o bł. J. Matulewiczu.

Renata Staduliene
________________________________________________
Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń