2009-11-19, Licheń
Spotkanie mariańskich braci zakonnych

"Misja brata zakonnego w odnowionym zgromadzeniu" to temat, który przyświecał dorocznemu Zjazdowi Braci Marianów z Prowincji Opatrzności Bożej. Spotkanie odbyło się w dniach 16-19 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Spotkanie odbywa się rokrocznie i ma na celu odnowę duchową (wspólny dzień skupienia i praktyki modlitewne) oraz doświadczenie braterstwa, także w dyskusji nt. powołania brata zakonnego - marianina. Tegoroczny temat wkomponowany został w obchody Roku Jubileuszowego w Zgromadzeniu.

Zjazd rozpoczął się od dnia skupienia, który poprowadził ks. Krzysztof Trojan MIC. Wprowadzeniu do porannej medytacji (poniedziałkowy wieczór) przyświecała kwestia, co znaczy być "świadkiem przemieniającej obecności Boga" (słowa Benedykta XVI). W programie znalazł się czas na specjalną konferencję, w której rekolekcjonista - na prośbę samych organizatorów, czyli braci zakonnych - nakreślił m.in. idee bł. Jerzego Matulewicza dotyczące ważnej misji braci zakonnych w mariańskiej wspólnocie i w dziełach apostolskich zgromadzenia, a następnie ukazał rys historyczny rozwoju tej formy powołania w zgromadzeniu i cenną rolę, jaką spełniają bracia w chwili obecnej. Centralną częścią jednodniowych rekolekcji była Eucharystia koncelebrowana przez księży Krzysztofa Trojana MIC i Władysława Zdaniukiewicza MIC; w ich programie nie zabrakło też adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnie sprawowanej Liturgii Godzin, koronki do Bożego Miłosierdzia i Różańca.

Kolejny dzień (środa) stał się okazją do spotkania z przełożonym prowincji o. Pawłem Naumowiczem MIC. Bracia mieli okazję, by przy kawie i herbacie porozmawiać o sprawach bieżących w prowincji oraz o pracy misyjnej zgromadzenia. Ojciec Prowincjał przewodniczył także mszy św. sprawowanej w kaplicy domu zakonnego. Popołudnie miało charakter rekreacyjny, tak, by bracia mieli okazję pobyć ze sobą i porozmawiać.

Spotkanie zakończyło się mszą św. konwentualną sprawowaną w licheńskiej bazylice w czwartkowy poranek oraz pożegnalnym śniadaniem. Jak zaznaczył br. Mariusz Machul MIC, który od kilku lat czuwa nad organizacją spotkań, tegoroczna liczba uczestników (20 braci) oraz atmosfera spotkania pokazały, że warto kontynuować tego typu przedsięwzięcia.

W Prowincji Opatrzności Bożej posługuje aktualnie 33 braci zakonnych. Pełnią oni m.in. zadania zakrystianów, kancelistów, furtianów, dyrektora księgarni, ekonomów lub pomocników ekonoma, bibliotekarzy, konserwatorów domowych oraz katechetów i pomocników w duszpasterstwie parafialnym.

xkt
________________________________________________

Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń