2009-10-14, Sulejówek
Konwent Młodych Marianów

41 braci, księży i seminarzystów z Anglii, Białorusi, Czech, Kazachstanu i Polski - krajów wchodzących w skład Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów uczestniczyło w Konwencie Młodych Marianów, który miał miejsce w dniach 14-16 października w Sulejówku.

Pierwszy dzień spotkania wypełniła najpierw dyskusja panelowa, której mottem stały się słowa bł. Jerzego Matulewicza: "Jeżeli jedne drzwi zamknięte, przebijmy sobie inne […], aby światło mogło się przedostać". Uczestnicy wysłuchali najpierw ks. Zbigniewa Grygorcewicza MIC, który mówił o doświadczeniu "drzwi zamkniętych" w swojej posłudze duszpasterskiej na Białorusi i w Kazachstanie, a następnie ks. Zbigniewa Borkowskiego MIC, który podzielił się swoją refleksją dotyczącą przejścia z duszpasterstwa parafialnego do specjalistycznego. Następnie miało miejsce forum wymiany doświadczeń o charakterze pracy w mniejszych grupach.

"Ojciec czy ojczym? Perspektywa odczytywania osoby Ojca Odnowiciela po beatyfikacji Ojca Założyciela" - to temat popołudniowego spotkania, które poprowadził ks. Wojciech Skóra MIC, zakończonego także dyskusją w grupach i wspólnym podsumowaniem.

Pierwszy dzień  zakończył się spotkaniem z ojcem prowincjałem Pawłem Naumowiczem MIC, który podzielił się swoim rozumieniem charyzmatu zgromadzenia oraz odpowiadał na pytania dotyczące strategii pracy w prowincji.

Dwa kolejne dni konwentu miały charakter naukowy i wpisane zostały w tzw. egzaminy pięcioletnie (formacja młodych kapłanów). Uczestnicy wysłuchali następujących referatów, nad którymi podjęto próbę refleksji w postaci pytań do prelegentów i dyskusji: Kościół jest dla ewangelizacji (dr Michał Kozak MIC), Nova et vetera - perspektywa biblijna (ks. dr Mirosław Kiedzik, UKSW), Prawo naturalne i jego aktualność (prof. Andrzej Szostek MIC, KUL), Prawda o człowieku - implikacje dla bioetyki w encyklice "Caritas in veritate" (dr Piotr Kieniewicz MIC, KUL), Biblia a moralność. Biblijne korzenie postępowania chrześcijańskiego (dr Jarosław Sobkowiak MIC, UKSW), Istotne elementy ewolucji instytutów życia konsekrowanego (prof. Julian Kałowski MIC, UKSW).

Radosnemu przebiegowi braterskiego spotkania nie przeszkodził brak prądu (awaria linii energetycznych w związku z atakiem zimy) oraz związany z tym również brak wody i ciepła w kaloryferach, towarzyszący do końca konwentu.

xkt
fot. Krzysztof Trojan MIC

________________________________________________

Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń