2009-09-27, Puszcza Mariańska
Uroczystości odpustowe z jubileuszowym akcentem

Parafia św. Michała Archanioła przy domu macierzystym zgromadzenia w Puszczy Mariańskiej obchodziła swoje święto patronalne przeniesione z dnia liturgicznego wspomnienia na niedzielę 27 września. Uroczystości odpustowe miały szczególny charakter, jako iż przypadły w roku obchodów 100. rocznicy odrodzenia i reformy mariańskiej wspólnoty zakonnej. Mówił o tym we wstępie do każdej mszy św. miejscowy proboszcz - ks. Krzysztof Wojcieszak MIC.

Tematykę jubileuszową podjął także tegoroczny kaznodzieja, ks. Krzysztof Trojan MIC, który wskazał, iż słowa zachwytu nad majestatem Boga wyrażone przez Patrona parafii (będące jednocześnie jego imieniem) "Któż jak Bóg" stały się udziałem wielu świętych. Jednym z nich był bł. Jerzy Matulewicz, który dzieło zapoczątkowane przez bł. Stanisława Papczyńskiego w Puszczy Mariańskiej (1673) uratował od zagłady (1909). Wychodząc od fragmentów jego "Dziennika duchowego" oraz przykładu życia kaznodzieja starał się ukazać, że dzieło odnowy zakonu nie miało by nigdy miejsca, gdyby nie ogromne przylgnięcie sercem do Boga i Jego świętej woli, jakim odznaczał się mariański Odnowiciel: "konkretny zachwyt konkretnego człowieka nad Bożą miłością i wielkością przełożył się na wielkie dzieło - uratowanie od zagłady zakonu i wprowadzenie tego zakonu na szersze tory rozwoju i apostolatu". Jest to także uniwersalny przykład dla każdego chrześcijanina, by Bóg zawsze był centrum i ośrodkiem życia.

Szczególnie uroczysty charakter miała suma, po której odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła parafialnego do kościoła przyklasztornego - starej świątyni pamiętającej pierwszych marianów. Tam odśpiewano "Te Deum" oraz odmówiono modlitwy do św. Michała Archanioła i w intencjach Ojca Świętego, celem zyskania odpustu zupełnego.


xkt
Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń