2009-04-27, Zakopane-Cyrhla
25-lecie parafii z akcentami jubileuszowymi

19 kwietnia w parafii Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli miały miejsce uroczystości odpustowo-jubileuszowe. 25 lat temu została powołana do istnienia miejscowa parafia. Objęła ona również swoim zasięgiem kaplicę na Jaszczurówce, która jest „perełką” stylu zakopiańskiego i obiektem odwiedzanym przez tysiące turystów rocznie.
Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. kard. Franciszek Macharski. Dawny pasterz krakowski został bardzo serdecznie przyjęty przez parafian, tym bardziej, że to on powołał tę parafię do istnienia, w 2000 r. konsekrował nowo wybudowany kościół i włączył się bardzo aktywnie w obchody 25-lecia parafii. Uroczysta suma rozpoczęła się o 11.30 i trwała blisko dwie godziny. Ks. kardynał wspomniał w homilii o Janie Pawle II, który konsekrował świątynię w Łagiewnikach i to stamtąd, czyli z Polski, zostało skierowane orędzie Miłosierdzia Bożego na cały świat. Mówca zwrócił uwagę na doniosłość tego aktu. Polska stała się miejscem uprzywilejowanym, ale równocześnie jest to wezwanie i zadanie głoszenia tego orędzia. W czasie procesji z darami ofiarnymi szli przedstawiciele parafii: dzieci, młodzież, ministranci i dorośli. Kółka różańcowe ofiarowały złotą różę jako wotum dziękczynno-błagalne z intencją o przemianę i nawrócenia parafian. Burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Solikiem przynieśli w darze kielich ofiarny upamiętniający 25-lecie parafii. Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem w której uczestniczyło ponad 300 osób. Wielu z nich było ubranych w regionalne góralskie stroje ludowe.
W czasie liturgii miały miejsce również akcenty związane z 100. rocznicą odnowienia Zgromadzenia Księży Marianów. Mówił o tym w czasie powitania ks. proboszcz Ryszard Kukiełka. W imieniu Ojca Prowincjała na końcu uroczystości przemawiał jego delegat – ks. dr Artur Radacki, który nawiązał do tego ważnego dla nas wydarzenia.

ks. Ryszard Kukiełka MIC

________________________________________________

Strona główna             Marianie             Galeria             Kontakt
Odrodzenie    

Ojciec Odnowiciel    

Słowa Ojca Generała    

Program Roku Jubileuszowego    

Wydarzenia    

Materiały    

Wybór myśli    

Napisano o nas    
________________________________________
© 2009 Zgromadzenie Księży Marianów. Wszelkie prawa zastrzeżone.                                           design: KM
________________________________________________

<< powrót do listy wydarzeń